Az ókori emberek általában természetes anyagokat használtak a tetoválás tintájának előállításához. Ezek a módszerek és anyagok változhattak kultúrától és régiótól függően, de általánosságban véve a következőket használták:
- Növények és növényi anyagok: Az ókori emberek sokféle növényt és növényi anyagot használtak a tintához. Például különböző növényi leveleket, gyökereket, bogyókat és virágokat használtak számos kultúra. Ezeket a növényeket általában megfőzték, vagy más módon feldolgozták, hogy kivonják belőlük a színezéket.
- Ásványok és földi pigmentek: Az ásványok és földi anyagok, mint például az ónix, az okker, szintén használatosak voltak tetoválás tintaként. Ezeket a pigmenteket porrá őrölték, majd keveréküket vízzel vagy más folyadékkal a megfelelő konzisztenciához hozták.
- Állati eredetű anyagok: Az állatokból származó anyagokat is használták a tintakészítéshez. Például ókori kultúrákben a halszálkát vagy más állati csontokat őrölték porrá, majd keveréküket használták a tetováláshoz.
- Szén: A szén is gyakran alkalmazott anyag volt a tetoválásokhoz. Fát égetve szenet készítették, majd a kinyert port egy hordozóanyaggal keverték össze.
Fontos megjegyezni, hogy az ókori tetoválások készítése és technikái jelentősen eltértek a mai modern tetoválásoktól. Az ókori módszerek néha kevésbé tartósak voltak, és az alkalmazott anyagoknak is lehetnek egészségügyi kockázatai. Az ókori kultúrákban a tetoválásokat gyakran vallási, spirituális vagy kulturális okokból alkalmazták, és más módszereket használtak, mint amiket ma használnak a professzionális tetoválók.